October 6, 2022 12:35
Спорт

Шкупи на поправен против косовски Балкани

Македонскиот фудбалски шампион Шкупи против косовски Балкани ќе брка пласман во групната фаза во Конференциската лига. Балкани вечерва по повеќе од два часа игра на Фарските острови, поминаа на пенал-рулет во двомечот со Ки Клаксвик. Тимот од Косово замина на Фарските острови со гол предност од домашниот меч пред една недела (3:2), а минута пред крајот на мечот примија гол за дуелот да има продолженија (2:1) а по дополнителните 30 минути решаваа пеналите.

Во рулетот, Ки Клаксвик промаши двапати, а Балкани само еднаш (4:3).

Шкупи летово на стартот на подготовките за оваа европска авантура загуби од Балкани со 0-2 во контролниот меч. Мечевите се идниот четврток (18 август), односно седум дена потоа (25 август).