October 5, 2022 14:48
Спорт

Шкендија преку АИК Стокхолм стасува на чекор до групна фаза во КЛ

Македонскиот претставник Шкендија вечерва (20 часот) на арената „Тодор Проески“ во Скопје го игра реванш мечот од третата рунда во Конференциската лига на УЕФА против шведскиот АИК Стокхолм. Тетовци одиграа 1:1 на првиот дуел, а тренерот Артим Шаќири верува дека тимот може денеска да оствари триумф и да го трасира патот кон плејоф за групна фаза во ова натпреварување.

„АИК е квалитетен тим, но добро го анализиравме и веруваме дека можеме да победиме. Ќе ја имаме поддршката од фановите и сигурен сум дека фудбалерите ќе го извлечат максимумот од себе. Ова ќе биде сосема поинаков натпревар, мора да има победник и тоа ќе наметне дополнителен притисок. Се надевам дека на крајот ние ќе се радуваме“, изјави тренерот на Шкендија.

Стрелец на голот од првиот дуел, Ферхан Хасани, верува дека Шкендија е подобар тим.

„Покажавме дека можеме да се надигруваме со АИК и верувам дека сме подобар тим. Доколку одиграме на потребното ниво, се надевам дека ќе ја исполниме целта“, истакна Ферхан Хасани.