October 5, 2022 14:25
Спорт

Хајдук даде два, но прими четири гола од Вилјареал, Партизан убедлив против Малтежаните

Екипата на Хајдук загуби со 4:2 од Вилјареал на гостувањето во Шпанија од првиот натпревар од пеј-офот за Конференциската лига.

„Жолтата подморница“ доминираше во поголемиот дел од натпреварот против немоќните „бели“, кои на крајот поминаа и резултатски добро. Шпанците со победата се доближија до влез во групата на Конференциската лига, но со голот од пенал Хајдук стигна до конечните „минус два“ ​​и надеж за реваншот.

Хрватите го шокираа тимот на Унаи Емери со голот на Стипе Биук на крајот од првата минута. Сепак, радоста кратко траеше бидејќи по 19 минути игра Виљареал имаше водство од 2:1 со автоголот на Ливаја, а на полувремето замина со три гола предност. Моралес погоди два пати, а Морета даде гол во судското продолжение.

Гол за надеж во 85. минута беше дело на Фосати од пенал.

По турбулентниот месец, Партизан оствари нова победа со нов тренер, прва на меѓународна сцена сезонава.

Во воведниот натпревар од плеј-офот за Конференциската лига, црно-белите лесно го совладаа Хамрун со 4:1 (3:0),па мирно може да патуваат на реваншот во Малта.