September 28, 2022 15:46
Спорт

Халеп избори финале во Торонто и враќање во Топ 10

Поранешниот светски рекет број 1 Симона Халеп во полуфиналето во Торонто ја победи седмата носителка Џесика Пегула со 2:6, 6:3, 6:4.

Халеп стигна до своето 42 финале во кариерата (освојувајќи 23 титули) и 18-ти пат на турнирите ВТА 1000 (освојувајќи осум титули).

По бројот на финалињата на ВТА, таа се израмни со Светлана Кузњецова, а сега од сегашните тенисерки пред неа се само Венус (83) и Серена Вилијамс (98).

Покрај тоа, Халеп по 45-ти пат победи противничка од Топ 10, а има 55 порази.

По настапот во Торонто, Романката на најновата ранг-листа од утре ќе се врати во Топ 10. Таа ќе стане деветти светски рекет ако го загуби финалето, а шести ако победи.

Финалето на ВТА турнирот ќе се игра вечер од 19:30 часот. Противничка на Халеп е Бразилката Хадад Маја.