October 5, 2022 13:41
Свет

(Фото): Уништени девет воени авиони на руската база на Крим

Според сателитските снимки, најмалку осум воени авиони биле уништени во експлозијата што се случи во вторникот во руската воздушна база. Тоа е воздушна база на Крим.

Причината за експлозијата се уште не е позната. Според официјалната верзија на руското министерство, експлозијата се случила поради детонација на муниција, но не открија како дошло до детонацијата, пишува CNN. Украина не презеде одговорност за можниот напад на базата Саки на Крим, каде што загина најмалку едно лице, но висок украински воен офицер за Њујорк тајмс изјави дека украински партизани кои ја поддржуваат армијата на Украина го извршиле нападот со оружје од украинско производство.

Споредбата на сликите од 9-ти и 10-ти август покажува многу големи кратери, многу уништени авиони и уништени згради. Изгледа како директен удар на зградата лево.

Според сателитските снимки објавени од Американската лабораторија Планет, може да се види огромна штета од експлозијата. Самата писта, се чини, не е оштетена. Но, како што додава Би-Би-Си, најмалку осум авиони се оштетени или уништени.

Сликите „пред и потоа“ од „Планета Лабс“ се првата независна потврда дека базата можеби е оштетена. Досега имаше малку детали за степенот на ударот на експлозиите.

Русија инсистира дека експлозиите биле предизвикани од муниција што експлодирала во складиште поради прекршување на безбедноста од пожари. Украина не ја презеде одговорноста – а нејзиниот министер за одбрана посочи дека невнимателните руски војници можеби се виновни.

„Мислам дека руските воени момци во оваа воздухопловна база го прекршија нивното многу едноставно добро познато правило: не пушете на опасни места“, рече Олексеј Резников. “Тоа е тоа.” Воздухопловните сили на Украина соопштија дека се уништени десетина руски воени авиони, иако Русија негираше дека било кој авион бил оштетен. Овие нови слики сугерираат дека тоа не е точно.