August 15, 2022 20:31
Спорт

Фенербахче казнет 50.000 евра за скандирањето „Путин, Путин“ на мечот со Динамо Киев

УЕФА ги казни Фенербахче со 50.000 евра и со делумно затворање на стадионот на еден меч откако навивачите на турскиот клуб го извикуваа името на рускиот претседател Владимир Путин на мечот од квалификациите за Лигата на шампионите против Динамо Киев.

УЕФА ја одреди казната о 50.000 евра и условно затворање на 5.000 седишта на „Улкер“ стадионот, поради „фрлање објекти и праќање на провокативна или навредлива порака до противничкот тим“.

Затворањето на стадионот е условно во следните две сезони.