October 6, 2022 13:34
Балкан

Трагедија кај Требиње: Шпанка загина, паднала од карпа правејќи селфи

Триесетгодишна шпанска државјанка денеска попладне загинала во местото Клобук кај Требиње, на границата меѓу БиХ и Црна Гора, откако паднала од карпа висока 12 метри, потврди портпаролот на Окружното јавно обвинителство во Требиње – Срѓан Вукановиќ.

Тој додаде дека со жртвата имало уште две туристки од Шпанија.

„Излегле на карпата да се фотографираат, кога дел од карпата на која стоела девојката се откинал и таа паднала од висина од 12 метри и починал на лице место“ – рекол Вукановиќ.

Тој додаде дека истрагата е во тек, а присуствува и дежурниот обвинител на Окружното јавно обвинителство заедно со полициски службеници од полициската управа Требиње.