October 1, 2022 20:23
Магазин

Том Холанд прави пауза на социјалните мрежи: Се нервирам кога читам работи за мене на интернет

Том Холанд се одмора од социјалните мрежи.

26-годишниот актер, кој има седум милиони следачи на Твитер и речиси десет пати повеќе од тоа на Инстаграм, објасни дека неговото присуство на интернет е преголемо и дека сега ја избришал апликацијата за микроблогирање од својот телефон и паузира од социјалните мрежи целосно бидејќи сето тоа е „штетно“ за неговото ментално здравје.

Во видеото што го сподели на Инстаграм, тој рече: „Здраво народе. Се обидувам да го направам ова видео веќе околу еден час, и за некој што ги поминал последните 13-14 години глумејќи во филмови…изгледа не можам да го кажам она што треба да го кажам без „хм-инг“ и „ах-инг“ на секои пет минути, па ќе се обидам повторно.

„Правам пауза од социјалните мрежи поради моето ментално здравје, бидејќи сметам дека Инстаграм и Твитер се претерано стимулирачки, поразителни, ме фаќаат и се запрепастувам кога читам работи за мене на интернет.“

„За крај, ми штети на мојата ментална состојба, па решив да направам чекор назад и да ја избришам апликацијата“.

Во меѓувреме, ѕвездата на „Човек-пајак: Далеку од дома“ (Spider-Man: No Way Home) објасни дека сака да фрли светлина на фантастичната работа на тинејџерската добротворна организација за ментално здравје Stem4 и ги охрабри своите фанови да ја споделат пораката едни со други.