September 30, 2022 22:53
Спорт

Тен Хаг прв тренер на Манчестер јунајтед од 1921 година кој ги загубил првите два првенствени натпревара

Ерик тен Хег ги загуби првите два натпревари во Премиер лигата како тренер на трофејниот англиски тим Манчестер јунајтед.

Под водство на холандскиот стручњак, Манчестер јунајтед во 1. коло загуби од Брајтон (1:2), а во второто коло вчера од Брентфорд (0:4).

Тен Хег стана првиот менаџер на Јунајтед од 1921 година кој ги загубил двата натпревара во Првата лига. Два пораза во првите два меча претрпе Џон Чепмен.

Во моментов Манчестер јунајтед се наоѓа на последното, 20. место во поредокот во Премиер лигата. Тимот не освои бодови и има гол-разлика 1:6.