October 3, 2022 15:42
Свет

Силвио Берлускони најави враќање на политичката сцена

Поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони (85) најави дека ќе се кандидира за место во Сенатот на изборите следниот месец и ќе се обиде да се врати на јавна функција по девет години.

Милијардерот и медиумски магнат започна маркетиншка кампања пред објавувањето за државното радио дека „маси луѓе“ од движењето Форца Италија и пошироко побарале од него да се кандидира на изборите на 25 септември.

Големите екрани на метростаниците низ земјата прикажуваат помлада верзија на Берлускони со пораката „Сега повеќе од кога било – изберете страна“.

Тој водеше четири влади откако влезе во политиката во 1994 година, но привремено му беше забрането да извршува јавна функција по пресудата за даночна измама во 2013 година.

Неговата последна влада падна две години претходно поради должничка криза и скандал со секс-забави „бунга бунга“ во неговата вила во близина на Милано.