October 6, 2022 13:48
Свет

Русија го претстави изгледот на својата вселенска станица

Руската вселенска агенција во понеделникот за прв пат го претстави изгледот на новата вселенска станица што Русија планира да ја изгради, со што ја потврди најавата дека намерата на Москва да се откаже од Меѓународната вселенска станица (МВС) е сериозна.

Русија во моментов страда од, како што верува екстремното десничарско крило на Кремљ, историскиот раскин со Западот, предизвикан од санкциите наметнати врз неа поради „специјалната воена операција“ на Москва во Украина.

Затоа, многумина веруваат дека брза да ја намали зависноста од западните земји и, на ова поле, сака да продолжи самостојно или да соработува со земји како Кина и Иран.

Западот ја погоди руската економија со санкции дизајнирани да ја лишат Москва од технологија, индустрија, знаење и финансиски ресурси.

Руската национална вселенска агенција Роскосмос во понеделникот го претстави моделот на планираната вселенска станица на воено-индустриската изложба надвор од Москва наречена „Армија-2022“. Руските државни медиуми го нарекоа „РОСС“.

Јуриј Борисов, кој минатиот месец беше назначен од претседателот Владимир Путин на чело на Роскосмос, рече дека Русија ќе ја напушти ISS по 2024 година и дека работи на развој на сопствена орбитална станица.

Лансирана во 1998 година, ISS континуирано се „населува“ од ноември 2000 година како дел од партнерството меѓу Соединетите Американски Држави и Русија, кое ги вклучува и Канада, Јапонија и 11 други европски земји.

НАСА, која би сакала да ја задржи работата на ISS до 2030 година, тврди дека сè уште не добила официјална потврда за руското повлекување и дека разбира дека Москва ќе продолжи да учествува во работата на вселенската станица до 2028 година.

Роскосмос преку соопштение објави дека новата руска вселенска станица ќе биде лансирана во две фази, без да ги прецизира точните датуми.

Во првата фаза би почнала да работи вселенска станица со четири модули, а подоцна би следеле уште два модула и сервисна платформа, велат руски извори.

Кога сè ќе биде завршено, би било доволно да се сместат најмногу четворица космонаути и научна опрема.

Роскосмос објави дека новата станица ќе им овозможи на руските космонаути да имаат многу поширок поглед на Земјата отколку што имаат сега, кога надзорот е на средина.

Иако плановите за некои од новите станици веќе постојат, дизајнирањето на другите сегменти сè уште е во тек.

Руските државни медиуми пишуваат дека започнувањето на првата фаза е планирано за 2025-26 година, но најдоцна до 2030 година. Лансирањето на втората и последна фаза е планирано за 2030-35 година, известија тие.

Вселенската станица, како што е замислено во моментов, нема да има цело време присутен човечки екипаж, но персоналот ќе остане во вселената двапати годишно на подолги периоди.

Дмитриј Рогозин, поранешниот директор на Роскосмос, познат по своите екстремно десничарски ставови и остри изјави против Западот, изјави дека новата руска вселенска станица може да исполни воена цел доколку е потребно,пренесе Блиц.рс.