October 3, 2022 17:10
Свет

Пожари во Франција пожарот „сè уште напредува” во Жиронд, изгореа 6.800 хектари, а евакуирани 10.000 лица

Франција од првиот викенд на август се соочува со неколку големи пожари, засилени со новиот  августовски топлотен бран кој викендов се зголемува. Во средата, министерот за внатрешни работи Жералд Дарманан посочи дека сака да ги „зајакне мобилизираните ресурси” со „повеќе од 1000 пожарникари, 9 авиони, 2 хеликоптери водни бомбардери” со цел да се бори против пожарите кои се напредува брзо во неколку француски департмани, јави дописникот на МИА.

Речиси еден месец по почетокот на огромниот пожар Ландирас, повторно се разгоре „многу енергичен” пожар, кој проголта 6.800 хектари шума и доведе до евакуација на 10.000 лица, тој продолжи да „напредува” во средата навечер јужно од Жиронд. Денес, премиерката Елизабет Борн ќе отпатува за Жиронд со министерот за внатрешни работи Жералд Дарманан, за да нагласи дека мобилизацијата на владата е „тотална”. Според Елисејската палата, претседателот Емануел Макрон, исто така, разговарал со премиерката во средата попладне за „да се направи преглед на ситуацијата”.

За 24 часа, со галопирачко темпо, пожарот што избувна во Сен Мањ во вторникот попладне веќе уништи 6.800 хектари шума, во секторот Хостенс, на границата со департманот Ланд, исто така зафатен од пламен. „Многу енергично”, според Мартин Гесперо, заменик  префект за одбрана и безбедност во Жиронд, во средата вечерта „сè уште напредуваше”, јужно и источно од Ландирас, областа која веќе беше зафатена од огромен пожар во јули.

„Пожарот се прошири на сите страни и со порастот на температурите имаме пожар кој експлодираше на одредени места, особено кон север во правец на Белин-Белје, кој е „загрозен”, објасни директорот на противпожарната служба на Жиронд, Марк Вермулен. „Нема жртви” меѓу жителите, но „сеопфатната борба” против пламените јазици остави двајца полесно повредени и „еден потешко повреден” меѓу пожарникарите, според Мартин Гесперо. Уништени се 17 домови и две противпожарни возила.

Автопатот А63 од Бордо до Бајон е отсечен во двете насоки кај Сен-Жор-де-Марем, а динамиката на пожарот, кој е многу мобилен, бара евакуација од вторникот вечерта на 10.000 луѓе, вклучително и 2.000 во Ландес, како и Страски домови во овој департман. Како и во јули, беа отворени комуналните сали за собирање на жителите кои мораа да ги напуштат своите домови, понекогаш и по втор пат.

Главниот пожар во Мејн-ет-Лоара, во Бауже-ен-Анжу, кој почна во понеделникот, сè уште не беше под контрола рано во средата навечер. Министерот за еколошка транзиција, Кристоф Бечу, во средата попладне ги посети службите за итни случаи во Боге.

„Низ цела Франција изгореа повеќе од 40.000 хектари и тоа е само до 10 август. Оваа бројка е веќе повеќе од двојно повисока од една нормална цела година”, рече министерот. „Што се однесува до нашиот поглед од временска гледна точка, немаме знаци за подобрување што би ни овозможило да сметаме на дождови за надополнување на дел” од подземните води, подвлече Кристоф Бечу.

На Боге, на северо-источниот дел на департманот, каде што во средата наутро веќе изгореа повеќе од 1200 хектари, „пожарот е локализиран без да се контролира”, прецизираа службите. Недостигот на напредок се должи на акцијата во среда на копнени и воздушни средства, особено на Даш која го прскаше секторот до почетокот на попладневните часови. Во винскиот регион Лајон, помал пожар „продолжува да се шири” по распалувањето во текот на денот, рече истиот извор. Таму изгореа повеќе од 80 хектари. На овие два пожари вкупно биле мобилизирани 504 пожарникари”, посочуваат од противпожарната служба. Покрај тоа, се случија неколку истовремени избувнувања на пожари, а во текот на денот беа мобилизирани сите ресурси на департманот.

Пожарот започна во понеделникот „во секторот на општината Бауже-ан-Анжу, нешто посебен сектор, бидејќи е забранета зона: што значи дека ниту населението ниту противпожарните служби не можат да влезат бидејќи има складирање муниција од Втора светска војна”. Пожарот што ја пустоши шумата Пугле, шумски масив, има многу тревни растенија, вклучително и папрати кои помагаат да се прошири пожарот.

Шумскиот и вегетациски пожар што избувна во петокот вечерта во Дром постигна мал напредок во средата и опожарената површина сега изнесува 291 хектар, соопштија пожарникарите. Предизвикан од гром и лоциран на масивот Диоа во градот Ромејер, пожарот „многу малку се промени во текот на денот, но сè уште не е саниран”, изјави потполковник Рамон Наваро, висок раководен офицер на противпожарната и спасувачка служба од Дром.

Во средата наутро, површината зафатена од пожарот достигна 286 хектари, а во текот на ноќта беа опфатени повеќе од 65 хектари. „Имаше многу малку ветер и системот што беше поставен со различните дејствија што беа спроведени овозможи да се спречи ширењето, но сепак сме многу горди на еден од последните три дела на локацијата”, објасни тој. До вечер, пожарникарите навистина очекуваат обновување на ветерот, со налети, кој треба да дува од југ кон север. Токму на северниот дел пожарот навистина не е локализиран, според офицерот.

Ниту едно живеалиште не беше евакуирано од 320-те пожарникари, кои во текот на денот беа зафатени „да го опкружат пожарот” за да го спречат да стигне до општините и околните населби. Три сектори беа особено набљудувани: северниот сектор, јужниот сектор и напредниот (западниот) сектор. Се практикуваа тактички пожари за да се запали огнот на веќе изгорена земја за да се спречи ширењето, а во средата имаше и поддршка од тежок хеликоптер, кој во вторникот испушти 90 товари  од 4.000 литри вода.

Во понеделникот вечерта, пожарникар од Гард кој дошол како засилување изгорел во лицето. Двајца други пожарникари, еден од Гард, како и Дром, биле погодени од чад. „

Неколку пожари во средата опустошија речиси 110 хектари вегетација во Јура, поставена на „кризно” ниво на суша од 1 август, околу триесет жители на едно село треба да бидат евакуирани, објави префектурата во соопштението за печатот. Во секторот на комуната Весклес, 70 хектари на шуми веќе изгореа.  Пожарот „го продолжува својот тек кон север, ширејќи импресивен чад по долината”, се наведува во соопштението од префектурата.

„Загрозени се сто хектари”, но „пожарот е лоциран во област која не е лесно достапна и не загрозува станбена зона”, додаде таа, прецизирајќи дека два департмански  патишта се „пресечени за да се олесни интервенцијата на противпожарна бригада” и дека „може да дојде до прекин на струјата во секторот”. Кон крајот на утрото повторно избувна катастрофа во општините Восблс-Валфин и Корно, на дваесетина километри западно. Изгореа околу 40 хектари вегетација, а околу триесет жители на едно селце беа евакуирани „како превентивна мерка”, соопшти префектурата.