September 26, 2022 17:40
Свет

Пекинг: Меѓународната заедница мора да одговори на мешањето на САД во внатрешните работи на други земји

Кинеските власти сметаат дека е неопходно меѓународната заедница да се обедини против „непромислениот“ притисок на САД и нивното мешање во внатрешните работи на други земји, се вели во денешното соопштение објавено на веб-страницата на кинеското Министерство за надворешни работи.

„Ако го игнорираме мешањето во нашите внатрешни работи, светот ќе се врати на законот на џунглата, а Вашингтон ќе користи сила поневнимателно за да ги малтретира другите земји. Не можеме да дозволиме САД повторно да преземат слични чекори. Сите земји треба да се обединат спречи да се случуваат такви работи, работите се случуваат“, изјави кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји, според соопштението на кинеското Министерство за надворешни работи, пренесува ТАС С.

Највисокиот кинески дипломат истакна дека неодамнешната посета на претседателката на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси, на Тајван покажала дека американските власти го игнорирале односот на другите земји „кои постојано протестираат против Белата куќа поради обидот да навлезе во нивниот суверенитет“.