September 26, 2022 18:37
Свет

Осум годишно момче нападнато од ајкули: „Имаше толку крв, од ногата му висеа парчиња месо“

Момче од Велика Британија било нападнато од три ајкули додека било на одмор на Карибите. Според британските медиуми, нападот бил грозоморен, а на детето од двете нозе му виселе парчиња месо.

Осумгодишниот Финли Даунер минатата недела бил на Бахамите со своето семејство на одмор кога се случил ужасниот напад. Преплашеното дете го одвлекла на сигурно неговата сестра (12), откако три ајкули го каснале за нозете, пишуваат медиумите.

Таткото на Финли, Мајкл (44) резервирал луксузен одмор со своите три деца Финли, Лили и Емили, кој вклучувал патувања на пет острови, пишува „Дејли Мејл“.

Даунер кажал дека неговите деца подоцна во текот на патувањето виделе ајкули како пливаат во лагуната покрај толпа туристи, па си заминале, несвесни дека таму биле фрлени остатоци од храна.

“Одеднаш слушнав преплашен крик и го видов Финли опкружен. Имаше толку многу крв. Парчиња од ногата му висеа. Мојот син можеше да биде убиен. Тоа беше како сцена од филм”, рекол тој.

Момчето било извлечено од водата од неговата сестра, па било испратено во болница.

Таткото бил бесен бидејќи туристичките водичи му рекле дека ајкулите се безбедни. Финли сега мора да користи инвалидска количка додека не зараснат раните на неговите нозе, изјавил тој.