February 4, 2023 06:29
Спорт

Мила Рељиќ освои златен медал на Израел Г2 Опен во таеквондо

Во прилог Ви ја доставувам веста за извонредниот спортски успех на Мила Рељиќ од Таеквондо Клубот Тигри Скопје која викендов освои златен медал во конкуренција сениорки -62кг на меѓународниот таекводно натпревар Винер Израел Опен од Г2 серијата на меѓународните светски натпревари. На натпреварот учествуваа повеќе од 270 натпреварувачи од 25 земји во светот меѓу кои и САД, Кореа, Индија, Бразил, Шпанија, Германија, Велика Британија итн.
Во својата категорија, сениорки -62кг, Мила во борбата за златениот медал ги победи и репрезатативката на Израел, Наама Биненсток а во финалната борба со доминација ја победи и бронзената од последните Панамерикански Игри, претставничката од Еквадор Мел Мина.
Ова е прв златен медал за 19 годишната Мила, која по освоениот бронзен медал во Загреб во јуни месец годинава ја докажа својата светска класа.
Тренерот на Мила, Александар Ефтимов најавува и нови успеси, претстојат Европското Клубско првенство од 22-26 август во Талин, Естонија, Европското првенство за млади до 21г кое ќе биде крајот на месец септември во Албанија, а се надеваме на успех и на светското првенство во ноември месец во Мексико.