February 4, 2023 06:55
Свет

Конашенков: Украина утре подготвува големо зло за кое нас ќе не обвинат

Во петок, на 19 август, Киев планира напад со „лажно знаме“ на нуклеарната централа Запорожје за време на посетата на генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш на Украина, изјавипортпаролот на руското Министерство за одбрана Игор Конашенков.

-На 19 август режимот во Киев ќе планира провокација во нуклеарната централа Запорожје за време на посетата на генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш на Украина, при што Русија ќе биде обвинета дека предизвикала катастрофа во оваа централа како резултат на тоа. За да се подготват за провокацијата, командата на оперативната група Дњипар до 19 август поставува пунктови за контрола на радијацијата во Запорожје, како и организира вежба за единиците на 108. бригада за територијална одбрана, 44. артилериска бригада и стационирани воени единици во Запорожје за да работат во услови на радиолошка контаминација,рече Конашевко, објави руската новинска агенција Тасс.

Конашенков тврди дека единиците на 44-та бригада на украинските вооружени сили планираат артилериски напади врз објектите на нуклеарната централа од позиција во близина на замокот Никопол.

– Вината за последиците ќе им се препише на руските вооружени сили,потврди Конашенков.

Тој додаде дека единиците на 704-от полк за радиолошка, хемиска и биолошка заштита на вооружените сили на Украина се подготвуваат за концентрација во близина на НЕ Запорожјесо цел да се евидентираат последиците и да се демонстрира наводната санација на последиците од несреќата. .

Конашенков нагласи дека нема руско тешко оружје во близина на фабриката во Запорожје или на која било соседна територија.

– Руските војници немаат тешко вооружување распоредено ниту во електраната, ниту во областите во непосредна близина до неа – нагласи Конашенков, повторувајќи дека Киев постојано ширел гласини дека руските војници наводно ја окупирале електраната и го гранатираат непријателот користејќи артилериски системи со долг дострел.