August 19, 2022 13:43
Спорт

Клоп и Тухел удрија по мундијалот во Катар

Тренерите на англиските фудбалски премиерлигаши Челси и на Ливерпул, Томас Тухел и Јирген Клоп, го изразија своето незадоволство од организацијата во ноември и декември на Светското превенство во катар годинава. Тие сметаат дека со ваквата организација се поставуваат нереални очекувања од нивните фудбалери.

Според Тухел, фудбалерите ќе бидат под влијание на подготовките на мундијалот неколку месеци пред тој да се случи, а Клоп призна дека е лут што ФИФА и УЕФА не прават повеќе да ги заштитат фудбалерите. Премиерлигашката сезона ќе биде во пауза од 12 ноември и ќе се врати на 27 декември за да се направи место за мундијалот, кој ќе се одржи од 21 ноември до 18 декември.

„Навистина нема многу смисла. Фудбалерите уште сега се фокусирани на Светското првенство, што е добро бидејќи се во форма и се грижат за својата подготвеност. Но, исто така е лошо бидејќи како ќе се доближува мундијалот, нема да се тука ментално. Ќе видиме како ќе влијае на перформансите во октомври, на пример. Ќе бидат исцрпени. Голем успех или големо разочарување може да влијаат и ментално, така што не сум сигурен дека ова е одбра идеја“, вели Тухел.

Клоп, пак, ја спореди ситуацијата со климатските промени велејќи дека сите зборуваат, но никој не се активира.

„Ако одите во финале на Светското првенство и го освоите или загубите, веќе сте одиграле многу, а потоа една недела подоцна треба да играте. Да имаа сите фудбалери пауза, немаше да биде проблем. Но, ова е како зимска пауза, што ја имавме во Германија, како фудбалер и три-четири недели пауза се многу. Кога ќе зборувам за ова, многу се лутам. Исто како со климата. Сите знаеме дека мора да се смени нешто, но никој не презема ништо. Играчите треба да се најважни во овој спорт. Ова Светско првенство се случува во погрешен момент поради погрешни причини“, вели Клоп.