September 28, 2022 15:49
Свет

Ердоган и Асад ќе разговараат првпат по десет години, Путин им предложил

Претседателите на Турција и Сирија, Реџеп Таип Ердоган и Башар Асад, на предлог на рускиот претседател Владимир Путин, ќе можат да разговараат телефонски првпат по 10 години, пишува провладиниот весник „Туркије“, повикувајќи се на неименувани извори.

„Претседателот Ердоган, кој неодамна го посети Сочи, размени мислења со рускиот лидер Путин за Сирија. Одговарајќи на прашања на новинарите на враќање од Русија, Ердоган рече дека, и покрај присуството на терористички структури на границата со Сирија, Путин предложил: „ Ако повеќе сакате да ги решавате проблемите заедно со режимот што е можно повеќе, би било многу подобро“.

Весникот, познат по својата блискост со владините кругови, пишува дека рускиот лидер ги поканил двете страни на разговор.

Сепак, Анкара, наводно, соопштила дека е „прерано“ за таков состанок. Но, беше посочено дека може да има телефонски разговор меѓу Ердоган и Асад.

Во преговарачкото движење меѓу Турција и Сирија почна да се формира комисија од експерти кои добро го познаваат регионот.