August 10, 2022 23:31
Македонија

До сабота сончево со повисоки темеператури, в недела и понеделник попладне дожд, грмежи и ветер

До сабота ќе преовладува претежно стабилно време со постепен пораст на дневните температури. Во недела и понеделник во попладневните часови ќе има развој на локална нестабилност со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи.

Времето утре ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Попладне во северозападните и североисточните делови ќе има услови за изолирана појава на краткотраен дожд. УВ индексот ќе биде 8. Утринските температури ќе се движат од 10 до 20 степени, а дневните од 27 до 37 степени. Во Скопје утринската температура до 17 степени, а дневната до 34 степени, информираат од УХМР.