October 1, 2022 19:53
Економија Свет

Во јануари во Велика Британија можни се рстрикции на струја

Велика Британија подготвува планови за организирани прекини на струја за индустријата и домаќинствата во текот на зимата, кога ниските температури би можеле да се совпаднат со недостиг на гас, објави „Блумберг њуз”, повикувајќи се на неименувани владини претставници.

Според „разумното сценарио за најлош случај” на Владата на Велика Британија, недостигот на капацитет на електрична енергија може да изнесува околу една шестина од максималната побарувачка, дури и откако електраните на јаглен ќе бидат ставени во погон.

Според тие прогнози, заедно со потпросечните температури и намалениот увоз на електрична енергија од Норвешка и од Франција, Велика Британија би можела да се најде во ситуација во јануари, во која можеби ќе треба да се иницираат итни мерки за заштеда на гас за четири дена, наведува „Блумберг њуз”.

Засега нема коментар од Министерството за бизнис, енергетика и индустриска стратегија.

Веста на „Блумберг њуз” уследи откако британската Централна банка минатата недела предупреди дека Велика Британија се движи кон долготрајна рецесија, бидејќи рекордно високите цени на енергијата ја туркаат годишната инфлација кон 13 отсто, а каков било одговор на политиката е попречен од трката за избор на нов премиер што ќе се одржи на 5 септември.