August 19, 2022 14:02
Свет

(Видео) Гром удрил во близина на Белата куќа, загинаа маж и жена

Постар брачен пар од Висконсин им подлегна на повредите кога денеска ги удри гром во близина на Белата куќа во Вашингтон, соопшти полицијата.

Загинаа Џејмс Милер (76) и Дона Милер (75), а уште две лица, кои беа погодени од громот, се хоспитализирани, јавува Би-би-си. Жртвите биле во паркот „Лафајет“ за време на вчерашното невреме кога биле погодени од гром, соопштија пожарникарите.

Паркот е во близина на седиштето на американското претседателство, па членовите на американската тајна служба беа меѓу првите што им помогнаа на настраданите. Белата куќа изрази сочувство до семејствата на жртвите и повредените.