September 26, 2022 16:59
Спорт

Веспрем прв го визира учеството на фајналфор турнирот од СЕХА-лигата

Унгарскиот Веспрем е првиот тим што обезбеди учество на фајналфор турнирот од регионалната ракометна СЕХА-лига кој идниот месец ќе се одржи во хрватскиот град Задар. Веспрем до завршницата стаса со триуфмот на гости против Татран Прешов од 25:35. Според пропозициите во четвртфиналето се игра само еден меч.

Татран Прешов солидно парираше во првото полувреме што заври со водство на гостите од 15:18. Во вторите 30 минути пресудно за убедливот триумф беше квалитетот и искуството на унгарскиот состав, кој набрзина се одлепи резултатски и стигна до заслужена победа. Елисон, кој дојде во Веспрем на местото од Дејан Манасков, беше најефикасен со седум погодоци, шест гола постигна Нилсон, а пет Пешмалбек.