August 12, 2022 01:39
Свет

Бајден негативен на Ковид-19

– Американскиот претседател Џо Бајден денеска доби негативен тест за Ковид-19, објави Белата куќа.

Тој ќе остане во изолација до вториот негативен тест, изјави неговиот лекар Кевин О’Конор. – Претседателот и натаму се чувствува многу добро, рече тој.

Бајден беше позитивен на тестот за првпат на 21 јули. Имал благи симптоми на болеста и за неколку дена бил негативен. Потоа, на 30 јули, тој повторно беше позитивен на тестот.

Најден е изолиран во Белата куќа веќе една недела, но наскоро треба да продолжи со патувањата. Најавена е посета на Кентаки, сојузна држава погодена од големи поплави.