October 5, 2022 14:30
Спорт

Ајакс го купи најдобриот дефанзивец од мексиканската лига

Мексиканскиот репрезентативец Хорхе Санчез е нов играч на Ајакс, потврди холандскиот клуб. Тој пристигна од Клуб Америка, а со „копјаниците“ потпиша четиригодишен договор.

Дека Ајакс донесе вистински ас во своите редови говори и податокот дека 24-годишниот дефанзивец минатата година беше избран во најдобриот тим на мексиканската лига.

Во дресот на репрезентацијата дебитираше во 2019 година, а една година подоцна со Мексико го освои бронзениот медал на Олимписките игри.

Тој помина четири сезони во Клуб Америка каде одигра 150 натпревари и постигна два гола.