December 17, 2018 21:10
Спорт

Владимир Кличко кандидат за претседател на АИБА

Поранешниот светски боксерски шампион, Владимир Кличко, и официјално е главен кандидат за претседател на Меѓународната боксерска аматерска асоцијација (АИБА), пренесува руската државна агенција „ТАСС“.

Според „ТАСС“ оваа информација е презентирана на членовите на Извршниот комитет на АИБА на состанокот што се одржал во Дубаи, на кој Извршниот комитет на едногласно гласаше да го суспендира актуелниот претседател Чинг-Куо Ву, кој беше обвинет за финансиски малверзации.

Комитетот реши да се свика вонреден конгрес во јануари 2018 година, кога ќе биде поднесена и иницијативата за гласање на недоверба на Ву, по што се очекува и официјално Кличко да биде номиниран за претседател на АИБА. Номинацијата на 41-годишниот Кличко во меѓувреме е официјално прифатена.

Украинецот стави крај на неговата богата и успешна кариера во август годинава, кога во последниот свој меч загуби од британскиот боксер Џошуа.

Related posts

„Аталанта“ со убедлива победа ја прекина победничката серија на „Интер“

Igor

„Билд”: Венгер подготвен да го преземе Баерн

Filip

Менаџерката на Шумахер: Здравјето на Михаел е семејна тајна

Igor