December 17, 2018 06:32
Останато

Федерер стана најплатен спортист на светот

Швајцарецот во Лондон стана најплатен спортист и го симна голферот Тајгер Вудс од првото место.

Ако се сметаат само парите заработени од спорт, 36-годишниот Роџер Федерер од вчера официјално е на првото место на листата на „Forbes“.

Со победата над Александар Зверев ја заокружи својата заработка во тенисот на 110,2 милиони долари.

Американскиот голфер Вуд беше лидер на листата на угледното списание со 110,06 милиони долари, но освојувачот на дури 95 турнири го престигна, и тоа „на залезот“ на кариерата што ја почна во 1998 година.

Во продолжението на завршниот мастерс Федерер ќе има шанса дополнително да ја зголеми паричната предност во однос на Вудс.

Следниот меч го игра утре против Марин Чилиќ.

Швајцарецот моментално е втор најдобар тенисер на светот, а во 2017 година освои седум турнири, меѓу кои Австралија Опен, Индијан Велс и Вимблдон.

 

Related posts

Надал шокиран на стартот во Лондон

24news

Надал го потврди настапот на Мастерсот во Лондон

24news

Серена Вилијамс: Не е лесно да се биде „црн” во тенисот

24news