January 22, 2019 22:27
Магазин

Чоколаден сладолед

Подгответе вкусен чоколаден сладолед.

 

Состојки:

5 жолчки од јајца

8 лажици шеќер

1 лажица густин

1 пакетче ванилин шеќер

600 мл млеко

200 грама чоколада за готвење

250 мл слатка павлака

Подготовка:

Со миксер изматете ги жолчките, густинот и 150 мл млеко. Остатокот од млекото ставете го да се вари, заедно со шеќерот и ванилата. Откако млекото ќе зоврие, додадете ја смесата со жолчките со постојано мешање, па варете со постојано мешање, се додека смесата не ја добие потребната густина.

Откако смесата ќе ја добие потребната густина, тргнете од оган, па додадете ја чоколадата и мешајте се додека не се растопи. Кога сместа малку ќе се излади додадете ја и слатката павлака, па се добро измешајте.

Сладоледот ставете го во сад со капак за да одстои во ладилник и добро да се излади. Готовиот сладолед е послужен во посебен сад.

Related posts

„Терминаторот“ се почести со кабриолет „бентли“ вреден 260.000 долари

Igor

Фотографија од милион лајкови: Овие три момчиња се клонови на својот легендарен татко

24info

Ладното и тмурно време поттикнува на алкохолизам

24info