December 17, 2018 21:00
Македонија

Спасовски: Во МВР откриени 40 лица со фалсификувани дипломи

 „Во Министерството за внатрешни работи се откриени 40 вработени кои имале фалсификувани факултетски дипломи“, откри министерот Оливер Спасовски.

Овие лица, според Спасовски, стигнале и до значајна функција во МВР, но, по откривањето добиле отказни решенија и кривични пријави.

Кривични пријави, како што рече министерот за внатрешни работи, биле поднесени и до факултетите кои ги издале тие дипломи.

Во актуелната дебата за уставните измени во Собранието и тврдењата за закани кон пратеници, министерот Спасовски рече дека досега ниеден пратеник нема пријавено кршење на законот. Но, вели дека има пријави од раководни лица во опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ, и членови од истата партија.

Спасовски рече дека се бара амнестија за бившото раководство на опозицијата и како што вели за други луѓе кои им се од интерес.

Related posts

Заев на работен состанок на ЕУ со Западен Балкан во Софија

24info

Судот повторно ќе се обиде денеска на Груевски да му го достави решението за затворската казна

24news

ЕК за бегството на Груевски: Владеењето на правото е темелен принцип на ЕУ

24news