November 18, 2018 19:56
Македонија

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ останува посветено на амнестијата за Груевски, амнестија нема да има!

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ останува посветено на амнестијата за Груевски, амнестија нема да има!

Нелогичните барања како она за избор на нов Јавен обвинител, како и поднесувањето неосновани кривични пријави, се уште еден јалов обид на Христијан Мицкоски и раководството на ВМРО ДПМНЕ да побараат амнестија за Никола Груевски.
ВМРО-ДПМНЕ не знае да функционира во фер, слободни и демкратски услови и затоа постојано измислува непостоечки случаи дури и кога се знае дека првиот човек на ДИК е на предлог токму на ВМРО-ДПМНЕ.
Како ВМРО-ДПМНЕ на криминален начин спроведуваше избори и ја газеше волјата на граѓаните, покажуваат судските рочишта на кои јавноста може да чуе како претходното раководство се заканува, уценува и малтретира граѓани само затоа што не гласале за оваа партија.

Лагите на ВМРО-ДПМНЕ се демантирани од сите надлежни институции, како и од мисијата на ОБСЕ/ОДИХР кадешто денот на референдумот беше оценет како мирен, спокоен и добро организиран, со мирнa кампања и постапки што се воделе непристрасно.
Граѓаните и институциите спроведоа мирен, демократски референдумски ден на којшто граѓаните гласаа слободно, без притисоци и по сопствено убедување. Она што е најважно, е што над 600 илјади граѓани, или над 91 процент од излезените граѓани јасно и недвосмислено се определија ЗА членство во ЕУ и НАТО преку прифаќање на договорот со Грција.
Амнестија нема да има. Затоа, наместо да измислува непостоечки случаи Мицкоски треба да ги повика пратениците од ВМРО-ДПМНЕ да го поддржат последниот чекор во Собранието за членство на Македонија во ЕУ и НАТО и да ја следат војата на граѓаните.

Во спротивно Мицкоски ќе потврди дека е против ЕУ и НАТО, за изолација, неизвесност и неказнивост.

Related posts

Владата предлага ДИК да се бира со апсолутно мнозинство

24info

Продолжува судењето за нападот врз Села

24news

Помрачувањето на Месечината илу лунарната еклипса ќе се случи ноќта на 27. и 28. јули

24news