Ракомет

Дисингер „раскина“ со Кил, Вардар го чека со „отворени раце“?

Германскиот ракометен интернационалец Кристијан Дисингер го раскина договорот за 2020 година со тимот на ТХВ Кил, и најверојатно е на пат кон Скопје за да се приклучи на новиот и уште силен состав на Вардар.

Германскиот ракометен интернационалец Кристијан Дисингер го раскина договорот за 2020 година со тимот на ТХВ Кил, и најверојатно е на пат кон Скопје за да се приклучи на новиот и уште силен состав на Вардар.

26-годишниот Дисингер дојде во Кил во 2015 година и оттогаш имаше 130 натпревари и 235 голови, а во 2017 година го освои германскиот куп со тимот. Тој исто така ја освои и европската титула со германската репрезентација во 2016 и олимписката бронза во Рио де Жанеиро, по што се мачеше со повредите, и во последно време не беше во составот.

Related posts

Вардар апсолутен рекордер во СЕХА-лигата

admin

Стоилов: Нормално, по одбрана на титулата

24info

РК Бутел го доби заслужениот пехар, идната сезона игра во Суперлигата

24news