December 10, 2018 23:24
Живот

Бидете отпорни на вируси: Направете го овој пијалок и ќе бидете здрави како дрен

Сезоната на настинки и вируси е пред нас, но со овој пијалок можете да бидете сигурни дека вашиот имунитет ќе биде подготвен да ве одбрани од сите болести.

Оваа „бомба“ од здрави состојки се прави многу лесно, а еве го и рецептот.

Состојки:

– Ѓумбир
– 3-4 Каранфилчиња
– Цимет
– 1 Лимон
– Мед
– 4dl. Вода

Подготовка:

Излупете го, па изрендајте го ѓумбирот, и заедно со каранфилчињата и циметот ставете го во ладна вода. Потоа, ставете го да се готви на тивок оган, десетина минути.

Тргнете го од оганот, преклопете го садот и оставете го уште 20-тина минути да одстои.

Истурете во шолја, по желба засладете со мед и исцедете малку лимон.

Пијте го топол овој пијалок.

Ќе почувствувате како ѓумбирот ви го грее телото, ви ги отвора синусите и ви ја зголемува циркулацијата.

Related posts

Босанка го запали интернетот:Тоа што тој ја вара не е мој проблем,важно јас се убив од.

24news

Тинејџер имал 320 килограми – Мора да видите како изгледа денес!

24news

10 часа момчето ја тепало до смрт: Пораката што ја прати, сега се шири низ целиот свет!

24news