Свет

Асанж доби делумен пристап до интернет

Еквадор повторно овозможи делумен пристап до интернет за основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, кој повеќе од шест години се наоѓа во зградата на амбасадата на таа земја во Лондон.

Оваа информација ја соопшти неговата страна и адвокатот на Асанж, Грег Барнс.

Комуникацијата со светот на Асанж му беше прекината во март бидејќи, како што тогаш соопштила Владата на Еквадор, тој на социјалните мрежи разговарал за прашања што би можеле да нанесат штета на дипломатските односи на таа земја, а меѓу кои беше и дипломатската криза меѓу Лондон и Москва, како и сепаратизмот во Каталонија.

Related posts

Цел свет збунет: Саудискиот крал се состанал со синовите на убиениот новинар Кашоги

24info

Војската на Зимбабве ги притвори Мугабе и неговата сопруга

24news

Брак што ја вознемири Малезија, 11-годишно девојче и 41-годишен маж

24news